רואים לך בעיניים: מידע שחיוני לדעת על פטריגיום

פטריגיום בעין הוא מצב בו מתפתחת רקמה מתוך לחמית העין שמגיעה אל הקרנית ומכסה חלקים ממנה. במרבית המקרים אין לכך כל משמעות פרט למשמעות אסתטית, אך לעתים הרקמה מכסה חלקים כאלה שגורמים לפגיעה בראייה. במקרים כאלה וגם במקרים אסתטיים, ניתן להסיר את הרקמה הזרה בניתוח פשוט.

פטריגיום בעין
פטריגיום בעין

מהם הגורמים להתפתחות של פטריגיום?

במרבית המקרים, הופעת הפטריגיום נגרמת בעקבות חשיפה מוגברת לקרינת השמש, דבר שאינו בריא לעין ולראייה, ממש כפי שחשיפה מוגברת ולא מוגנת לשמש יכולה לפגוע בעור וליצור נגעים על העור. הקשר בין היווצרות הפטריגיום לחשיפה לשמש זיכה את התופעה בשם האקזוטי "עין הגולש" או באנגלית surfers eye.

כלומר, אנשים כמו גולשים שנמצאים שעות ארוכות בשמש נוטים לסבול מהתופעה בעקבות הקרינה אליה נחשפו. סיבות נוספות להתפתחות של פטריגיום הן עיניים יבשות ומגורות באופן תדיר, דבר שעלול לגרות את היווצרות התופעה.

כדאי גם לקרוא: זהירות, השמש פוגעת בעיניים שלכם

למה פטריגיום מופיע?

חשיפה מוגברת לשמש היא הגורם מספר אחד להופעה של פטריגיום. לא בכדי נקראת התופעה גם "עין הגולש", דוגמה לאנשים שנמצאים בשמש שעות ארוכות ונוטים לסבול מהתופעה. סיבה נוספת להתפתחות של פטריגיום היא גירוי בעיניים או יובש בעיניים שחוזרים על עצמם באופן תדיר.

כדי להימנע מהיווצרות של פטריגיום חשוב להרכיב משקפי שמש ברמת הגנה טובה ולהימנע עד כמה דניתן מחשיפה ישירה לשמש. בגירויים או יובש חוזר ניתן לטפל באמצעים פשוטים כמו משחות או טיפות עיניים. במקרים כאלה, חשוב לא להזניח את המצב ולפנות לרופא.

איך נהוג לטפל בפטריגיום?

נכון להיום, אין בנמצא אפשרויות לטיפול בפטריגיום פרט להסרתו בניתוח. עם זאת, הופעה של פטריגיום מחוץ לאזור הקרנית, על לחמית העין, יכולה לא להחמיר עם טיפול נכון בעין ושמירה עליה מגירויים ומחשיפה גבוהה לשמש.

באילו מצבים מומלץ לבצע ניתוח להסרת הפטריגיום?

חשוב לומר שבמרבית המקרים בהם הפטרגיום לא מסכן את הראייה, ההחלטה אם לבצע ניתוח להסרת הפטריגיום תלויה באדם שמתמודד עם הבעיה. זאת בשל העובדה שמדובר במקרה כזה בניתוח אסתטי בלבד. במקרים נדירים יותר, כאשר הפטריגיום פוגע בקרנית ועלול לפגוע בראייה, עשוי להמליץ הרופא על ניתוח להסרת פטריגיום.

לסיכום

במרבית המקרים פטריגיום הוא אינו תופעה מסוכנת ומשמעויותיה אסתטיות בלבד. עם זאת, ישנם מקרים בהם הפטריגיום עלול לפגוע בראייה בשל פגיעה בשדה הראייה או בשל פגיעה בקרנית. במקרים כאלה הרופא עשוי להמליץ על ניתוח להסרתו. גם במקרים אסתטיים ניתן לבצע את הניתוח שנחשב קל יחסית.

דילוג לתוכן