גמילה מקנאביס: הבעיה הכפולה של ההתמכרות

ישנן אין ספור שיטות ותפיסות לגבי גמילה מהתמכרות. כל סוג התמכרות מביא עמו סד של התמודדויות והשלכות והגמילה דורשת התייחסויות פסיכולוגיות, רפואיות וחברתיות שונות, כמו גם הבנה מעמיקה כיצד פועל ומשפיע החומר הממכר.

גמילה מקנאביס
גמילה מקנאביס

התמכרות לקנאביס, בשונה מחומרים אחרים, טומנת בחובה בעיה כפולה. קודם כל, מדובר בהתמכרות כמו כל סוג אחר של התמכרות לסם, התמכרות המביאה איתה תלות בסם שמשפיעה דרמטית על חייו של האדם המכור וכובשת חלקים גדולים מחייו. לצד זאת, התמכרות לקנאביס יכולה לעבור "מתחת לרדאר" של האנשים הקרובים לאדם המכור.

כדאי לקרוא: למה קנאביס כל כך מסוכן לילדים? רופאת ילדים עונה

היא תקבל תשומת לב רק כאשר היא תתפתח לבעיה של ממש, שפוגעת קשות בחייו של האדם שסובל ממנה. הסיבה לכך היא תדמיתו של הקנאביס, שנחשב בחוגים רבים כ"סם קל" שלא ניתן להתמכר אליו. לזה תורם גם השיח הרפואי ההולך ומתפתח לגבי יתרונותיו של הקנאביס והדיון על לגליזציה. עבור האדם שהתמכר לקנאביס זהו שיח הרסני שמרחיק אותו משיקום מההתמכרות ומהשלכותיה.

בשל כך, המודעות להתמכרות ולהשלכותיה חשובה על מנת להיגמל או לעזור לאדם אחר לקבל עזרה. אדם שמתמודד עם התמכרות יתקשה לקבל עזרה. הדאגה של הזולת תתפס אצלו לעתים קרובות כמאיימת ומפחידה. אך נפש האדם היא גמישה ומורכבת יותר משניתן לשער. לעתים, בשל רצף של אירועים או תנודות נפשיות נוצר חלון הזדמנויות רגשי שמאפשר פתיחות לשינוי. את חלון ההזדמנויות הזה כדאי לדעת לזהות ולתפוס בהקדם.

מהי גמילה מקנאביס?

תוכנית גמילה מקנאביס כוללת מגוון שיטות בהן משתמשים במקביל. הן כוללות עבודה על שינוי התנהגותי עמוק, הכרה בהתמכרות, הבנה של הבעיה, העמקה בה והתבוננות עליה. היכולת להבין את התהליך הפנימי שהוביל להתמכרות הוא פעמים רבות שביל היציאה החוצה. לצד זאת ישנה עבודה אישית וקבוצתית, טיפול תרופתי ועוד. כל הגישות לגמילה הינן שיטות מוכחות מדעית כיעילות.

על הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי בגמילה מקנאביס

טיפול קוגנטיבי התנהגותי, הידוע בשם CBT, מלמד את האדם הסובל מהתממכרות להתבונן על הדפוסים שמנהלים אותו ואת חייו, להבין כיצד הם פועלים בכל רגע נתון וכיצד לשנות אותם ולשבור את מעגל הקסם של ההתמכרות. התמכרות לקנאביס היא קודם כל התמכרות פסיכולוגית. האדם המכור אוחז בתפיסה לפיה הוא זקוק לקנאביס. שיטת ה-CBT מאפשרת ליצור סיפור חדש ולהתקדם לעבר החלמה.

לסיכום

כמו סוגי האנשים וההתמכרויות כך גם סוגי הגישות והשיטות לטיפול בהתמכרות. כדי לבחור את השיטה המתאימה ביותר יש לתפוס את חלון ההזדמנויות ולפנות לייעוץ אצל איש או אשת מקצוע שיוכלו להכווין ולעזור.

דילוג לתוכן